![]() Koncepcja przedogródka | ![]() Wizualizacja ogrodu | ![]() Ogród - rzut z góry |
---|
Ogródek 60 m2
Koncepcja projektu ogródka przydomowego (60 m2)
Teren podzieliliśmy na dwie strefy: reprezentacyjny przedogródek oraz strefę wypoczynkową.
Przedogródek jest oddzielony ażurowym parkanem, nie ma potrzeby zasłaniać go przed wzrokiem przechodniów. Za to przez cały rok powinien wyglądać atrakcyjnie. Dlatego proponujemy następujące rośliny: niskie, rozłożyste jałowce, rośliny wrzosowate kwitnące wiosną (wrzośce) i jesienią (wrzosy), po dwóch stronach ścieżki prowadzącej do ogrodu właściwego umieściliśmy drzewka iglaste, formowane, szczepione na pniu. Do tego pierisy, byliny okrywowe i oczywiście rośliny cebulowe, żeby i wiosną coś się tu działo.
Strefa wypoczynkowa to powiększony (względem stanu wyjściowego) taras z widokiem na rabatę obsadzoną bylinami i krzewami, otoczona różnej wysokości krzewami iglastymi i liściastymi, osłaniającymi ogródek od strony chodnika i sąsiednich działek. Na trawniku proponujemy dwa niewielkie, z uwagi na rozmiar ogrodu, drzewa: głóg ‘Paul’s Scarlet’ (większe, atrakcyjne wiosną) i klon palmowy - odmiana karłowa, szczepiony na pniu (całkiem mały, atrakcyjny jesienią).
Ciekawym dodatkiem w tak małym ogrodzie są, naszym zdaniem, 3 zestawy donic modułowych. W dwa z nich wbudowana jest ławka, oraz „ogród deszczowy” (w dwa pierwsze moduły zestawów donicowych umieszczonych bliżej budynku/rynny: pierwszy przy drzwiach wejściowych, drugi przy tarasie). Pozostałe moduły, które nie stanowią „ogrodu deszczowego” lub ławki, można obsadzić dowolnie wybranymi roślinami (proponujemy zioła w części wypoczynkowej i niskie zimozielone krzewinki w przedogródku, np. uroczą borówkę brusznicę).